2009.10.19. 12:10
de Havilland
Úgy döntöttem, egy(?) külön bejegyzést szánok a de Havilland gépeknek. Több, a de Havilland által tervezett, gyártott repülőgépet volt szerencsém már kipróbálni - és még tervezem ezek megismerését, kipróbálását :)
Ez az ötlet a DH.88 Comet kapcsán szabadult el. Úgy hallottam, a Comet-hez hasonló kinézetű katonai repülőgépe is van a de Havilland-nak. Utána is néztem a keresőben hirtelen, és Wikinek hála, belebotlottam a de Havilland DH.98 Mosquitoba, innen pedig eljutottam a DH.100-as, illetve DH-115 jelzésű Vampire-ig.
A Mosquito második világháborús vadászrepülő, bombázó és vadászbombázó szerepkört is betöltő repülőgép volt. A brit, kanadai, ausztrál, új zélandi és amerikai hadsereg használta leginkább ezt a gépet. Balzafából készült 1941-ben, két motoros repülőgép volt, a leggyorsabb vadászrepülő volt a világon.
Ennek a gépnek a nyugdíjazása után állították hadrendbe a Vampire-t. A Vampire-t a második világháború alatt tervezték, és meglehetősen más volt a kinézete, mint pl. a Mosquito-nak, vagy a Comet-nek... Ez a gép már sugárhajtású vadászgép volt, amit igazából csak a háború után állítottak hadrendbe.
Az alábbi pár kép alapján, azt kell mondjam, nekem tetszik. Íme a fotók:
A Vampire hagyományostól eltérő kialakításával az első sorozatban gyártott egymotoros brit sugárhajtású repülőgép volt. A Légügyi Minisztérium E.6/41 kiírása alapján 1942. közepén két prototípus tervezését kezdték el Hatfieldben, mindössze két évvel a Meteor után. A gép teljesen de Havilland konstrukció volt, melynél felhasználták a gyár nagy gyakorlatát a ragasztott faszerkezettel készített repülőgépek terén. Sok szerkezeti megoldást először a Mosquito bombázónál alkalmazták. A Vampire hagyományos középszárnyas repülőgép volt trapéz alakú szárnnyal, a tojás-alakú, aluminiummal borított törzsben helyezkedett el a gázturbina. A Vampire-val először Geoffrey de Havilland Jr a de Havilland berepülőpilótája, a társaság alapítójának fia szállt fel 1943. szeptember 20-án Hatfieldben.
Jó dolog ez a Wikipedia :) Rengeteg infót megtalál az ember...
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.